ایمپرشن و ریچ اینستاگرام چیست؟

10 اسفند 1401

دو تا از اصطلاحاتی که در تحلیل صفحه برای بهبود و رشد بیشتر و حتی تحلیل صفحاتی که برای تبلیغات قصد داریم از آنها بهره ببریم ایمپرشن و ریچ است که زیاد باهم اشتباه گرفته می شود حتی افراد زیادی درستی معنی و مفهوم آن را نمی دانند.

ایمپرشن چیست؟

اصلی ترین و پر کاربرد ترین مفهومی که با آن بسیار رو به رو می شوید ایمپرشن است. ایمپرشن یا همان impression در لغت به معنای احساس است اما مفهوم آن در اینستاگرام خیلی تفاوت دارد. ایمپرشن به معنی بازدیدی است که از استوری یا پست شما شده است. در واقع تنها تعداد بازدید و تعداد دفعاتی که افراد مختلف پست شما یا استوری شما را دیده باشند در ایمپرشن مهم است.

مثلا اگر یک کاربر با یک اکانت 3 بار پست شما را دیده باشد و یک کاربر دیگر 2 بار پست شما را دیده باشد در مجموعه ایمپرشن همان پست 5 حساب می شود. در واقع شما از روی میزان ایمپرشن نمی توانید بفهمید که یک پست توسط چند نفر یا همان چند اکانت دیده شده است.

چگونه ایمپرشن را افزایش دهیم؟

برای افزایش ایمپرشن راه های متفاوت و زیادی وجود دارد و شما باید با تولید محتوای بهتر و بدست آوردن فالوور بیشتر تلاش کنید تا افراد بیشتری شما را دنبال کنند و در مجموع تعداد دفعه بیشتر پست شما دیده شود. همچنین اینکه چه پستی با چه موضوعی تولید می کنید هم خیلی مهم است. اگر بتوانید پستی را طراحی کنید که فرد آن را سیو کند که دوباره به آن برگردد و آن را ببیند می توانید ایمپرشن خود را افزایش دهید.

افزایش ریچ و ایمپرشن اینستاگرام

ریچ چیست؟

یکی از دلایلی که ریچ با ایمپرشن اشتباه گرفته می شود این است که هر دو به تعداد بازدید پست یا استوری بستگی دارد و همین موضوع باعث اشتباه خیلی از افراد میشود. اما خیلی از اوقات شما مشاهده می کنید که می توان ریچ از ایمپرشن کمتر است. دلیل این تفاوت چیست؟

این تفاوت به این دلیل است که در محاسبه ریچ فقط تعداد افراد حساب می شود اصلا بازدید آنها و تعداد دفعات بازدید مهم نیست. یعنی فرقی نمی کند که فردی یک بار یا 10 بار یک پست را مشاهده کرده باشد در مجموع یک ریچ حساب می شود و به همین دلیل است که معمولا این عدد از ایمپرشن کمتر است.

چگونه ریچ را افزایش دهیم؟

برای اینکه ریچ را افزایش دهید تنها باید بر روی افراد جدید و در واقع بر روی تعداد افرادی که محتوای شما را میبینند تمرکز کنید که این کار به دو شکل اتفاق می افتد. یکی افزایش فالوور و یکی تولید محتوایی که افراد آن را برای دیگران ارسال کنند یا در بخش اکسپلور اینستاگرام دیده شود.

با افزایش فالوور می توانید میزان ریچ ثابتی را از فالوور های خود هر دفعه برای پست های مختلف خود بدست آورید و همین موضوع می تواند برای افزایش تعداد ریچ تاثیر بگذارد. به عنوان مثال فرض کنید 10 هزار نفر فالوور دارید و وقتی یک پست جدید آپلود می کنید 5 هزار نفر آن را مشاهده می کنند و شما 5000 ریچ بدست آوردید و لازم است که این عدد را بیشتر کنید. حالا اگر کلا 500 نفر فالوور داشته باشید اگر همه آنها هم پست شما را مشاهده کنند میزان ریچ آن پست 500 می شود و شما باید این عدد را بیشتر کنید که کار سخت تری است.